Edukacja kluczem do sukcesu

,,Ucz się, ucz, bo edukacja do potęgi klucz! ” – zapewne nie raz usłyszałeś to od osób bardziej wprawionych. Jedni mówią, że okres edukacji jest niesłychany, a drudzy, że pamiętają go jako najgorszy czas w ich życiu. Jak jest naprawdę? Nie można tego stwierdzić, bo namacalnie widać, że zdania są różne.

Każdy po zakończeniu szkoły wysuwa indywidualną opinię na ten temat. Można zauważyć, że osoby, które właśnie się uczą częstokrotnie narzekają, zaś z drugiej strony na myśl przychodzą wspomnienia mamy, w których tak niesamowicie radośnie wspomina lata spędzone w szkolnej ławce. Wydaje się, że nauczyciele wtedy byli całkiem innymi osobami, a ich podejście budziło zachwyt. Zdarzały się oczywiście osobliwości.

W tych czasach też bywają, ale zwykle w przeciwną stronę. Słowo „nauka” jest interpretowana przez każdego inaczej. Należy na to spojrzeć jednostronnie. Niektórzy lekcją określają całe swoje życie. Zdobywają wiedzę, którą mogą umieścić w danej dziedzinie, ale nie myślą, że jest to zasługa szkoły. Natomiast są ludzie, dla których nauka kojarzy się tylko z tonami książek, ocenami wstawianymi do dziennika. Cóż, można by rzec, że w każdym z tych twierdzeń jest odrobinę prawdy.

Trzeba pamiętać, że ludziom, którzy się uczą, mają dobre wyniki jest swobodniej w życiu, bowiem dostać się na odpowiednie studia nie jest tak bardzo łatwo. Jeżeli ktoś pragnie kształtować się w kierunku np. medycyny, nauka jest nieodzowna, a zdobyta mądrość będzie towarzyszyć przez cały czas wykonywania swojego zawodu. Żadna omyłka nie jest dopuszczalna. Osoby, które mają kłopoty z opanowywaniem wiedzy, mogą się kształtować praktycznie. Praca fizyczna góruje nad umysłową. To jednak nie powinno zniechęcać młodych osób do nauki, ponieważ z biegiem czasu docenią te godziny przebywane na żmudnym powtarzaniu nudnego materiału na egzamin.

Streszczając: zdobyta wiedza i umiejętności towarzyszą nam nieustannie, a przykładem może być czytanie i pisanie. Nauka daje wiele kluczy, a jedynie do nas należy decyzja czy ich użyjemy.